• 0212 945 17 75
  • info@verikurtarmamerkezi.net

Veri Kurtarma Nedir?

Ağu 23, 2021 Genel

Veri Kurtarma Nedir?

Günümüzde herkesin teknolojik aletinin başına belli sorunlar gelebilir. Bunların en önemlilerinden biri ise veri kaybıdır. Teknolojik aletlerinizde meydana gelen veri kayıplarına karşı yapılabilecek en iyi şey profesyonel kişiler tarafından veri kurtarma hizmeti almak olacaktır. Peki dijital ortamlarda sık duyduğumuz veri kurtarma ne anlama gelir? En basit tabiriyle herhangi depolama aygıtı  bulunan bir cihazı son teknoloji uygulamalar ve cihazlar kullanarak kaybolan veya silinen verilerin kurtarılmasına denir. Nedeni fark etmeksizin oluşan fiziksel veya yazılımsal olarak hasar gören diskinizde içerisinde veri bulunmasına rağmen hiçbir şey görünmemesi durumu ile karşı karşıya gelebilirsiniz. Bu tarz durumlarda kullanıcı veya profesyonel olmayan kişiler depolama aygıtlarına müdahale etmemeli, güvenilir bir veri kurtarma merkezinden yardım almak gerekmektedir.

Veri Kurtarma Programları Ne İşe Yarar?

Dijital çağ ile birlikte kullanıcılar verilerini diskler, usb bellekler gibi kullanılması ve uzun bir  süre sonra bile erişilmesi daha kolay olan cihazlarda saklamaya başladılar. Ancak doğal afetler, su teması veya kullanıcının yanlış kullanımı gibi durumlarda veri kayıpları meydana gelebilmektedir. Bu gibi sorunlar ise veri kurtarma programlarının ne anlama geldiği hakkında daha fazla soru sorulmasına olanak sağladı.

Veri kurtarma programlarının tamamı verileri kurtarma işinde başarılı değildir. Kullanıcının veya uzman olmayan şirketlerin kullandığı lisanssız ve virüs barındırma riski içeren programlar kaybolan verilerinizin bir daha kurtarılamamasına yol açabilir. Bunun gibi yollar seçmek yerine firmamız ile çalışmanız verileriniz ve sizin için en doğru karar olacaktır.

Veri Kaybının Nedenleri?

Yapılan araştırmalara göre depolama cihazlarında oluşan veri kayıplarının çoğu kötü amaçlı dosya indirmelerden ve kullanıcı hatasından kaynaklıdır. Depolama cihazlarında veri kayıplarının bir diğer yaygın sebepleri ise ani elektrik kesintisi, kullanıcıların verileri yanlışlıkla silmesi, depolama cihazının biçimlendirilmesi gibi nedenlerden kaynaklanır.

Hard Diskten Veri Kurtarma

Veri kayıpları en çok bilgisayar içerisinde bulunan hard disk üzerindeki verilerin silinmesiyle oluşur. Bu kayıplar maddi ve manevi olarak tekil kullanıcıdan büyük şirketlere kadar çok fazla kullanıcıyı etkileyebilir. Bu sorunların bulunması ve gereken uygulamaların yapılması konusunda veri kurtarma merkezleri size en iyi sonuçları sağlamaktadır.

USB Flash Bellekten Veri Kurtarma

Boyutları, taşınabilirliği ve kullanım kolaylığı nedeniyle birçok  kullanıcı tarafından tercih edilen USB Flash Belleklerden veri kurtarmak için günümüzde pek çok yöntem vardır. Birbirinden farklı markalar ve modeller bulunsa da USB bellekler bütün kullanıcı kitlesi tarafından sık sık tercih edilir. En güvenilir programları ve cihazları kullanan veri kurtarma merkezleri kişisel veya şirketiniz ile ilgili önemli birçok veriyi USB Flash Belleklerinizden kurtarabilir.

SSD Disk Kurtarma

Oluşabilecek herhangi bir fiziksel, yazılımsal veya elektrik problemlerinden dolayı SSD Disklerde de bozulmalar yaşanabilir ve verilerin kurtarılmasına ihtiyaç duyulur. SSD Disklerde bozulmalar genellikle dengesiz elektrik akımı ve algoritma sorunları neden olmaktadır. Bu gibi durumlarda oluşan veri kayıplarını kurtarmak için uzman kişiler tarafından profesyonel programlar kullanmak önemlidir.

Veri kurtarma konusunda firmamız gibi işlerinde başarılı uzmanlar ile çalışarak kurtarılması en zor olan kişisel veya şirket bilgilerinizi bile gizli ve güvenli bir şekilde kurtarabilirsiniz.

ile admin