• 0212 945 17 75
  • info@verikurtarmamerkezi.net

Cryptolocker Dosya Kurtarma

CRYPTOLOCKER DOSYA KURTARMA

     Öncelikle Cryptolocker’ın ne olduğunu ve nelere yol açabileceğinden bahsedelim. Bilgisayarınızın hard diskinde bulunabilen veya dosyalarınızı şifreleyen trojen türünde bir virüstür. Bu virüs çoğunlukla mail yoluyla gelebilir, mail i okursunuz ve dosyayı açmaya çalıştığınızda etkinleşir. Cryptolocker bilgisayarınızdaki bütün ihtiyacınız olan dosyaları şifreler bunun önüne anti virüs programları ile bile geçemezsiniz.

CRYPTOLOCKER NASIL BULAŞIR?

     Cryptolocker çoğunlukla bilinmeyen maillerin içindeki dosyaların açılması sonucu bulaşır. Bu dosyalar her gün kullandığınız uygulamalara benzeyebilir, ama siz onu açtığınızda aslında asla açmak istemeyeceğiniz bir dosya açılır. Bilgisayarınıza virüs bulaştığında virüs merkezi bir server ile iletişim kurar ve verilerinizi şifrelemeye başlar. Dosyalarınızın tamamı şifrelenene kadar siz hiçbir şeyin farkında olmazsınız. Şifreleme yüzde yüz tamamlandığında siz bir ileti alırsınız ve bu ileti de verileriniz için para ödemeniz gerektiği yoksa verilerinizi sileceklerini söyleyen bir mesaj vardır.

BU VİRÜSTEN NASIL KORUNURUZ?

     Gelelim işin en önemli kısmına, bu virüsten korunmanın başında güvenli internet var. Eğer siz güvenli bir internete giriyorsanız bu virüsten korunabilirsiniz. Bilinmeyen mailleri açmamanız lazım ve aynı zamanda bilinmeyen web sitelerinden indirme yapmamalısınız. Eğer Windows kullanıyor iseniz ayarlardan gizli dosya uzantılarını devre dışı bırakınız. Unutmayın bunların hepsini yapsanız dahi virüsün size bulaşmaması asla imkansız değildir bu durumda yapmanız gereken en doğru şey dosyalarınızı yedeklemek olacaktır.

VİRÜSÜN BULAŞTIĞINI NASIL ANLARIZ?

     Genelde bu virüsün dosya uzantıları şu şekildedir .vvv, .ccc, .xyz, .zzz, .aaa, .ecc, .ezz, .exx, .abc, .xxx, .ttt, .micro, .encrypted, .micro, .locky, .mp3, .magic, .lol, .xtbl, .crypt, .odin, .zepto, .enc, .cerber, .cerber3, .aesir, .shit, .ae35 eğer dosyalarınızın uzantısı bu uzantılardan biri ile değişmişse virüs bulaşmış demektir. Unutmayın bu virüsten kurtulmanın en iyi yolu dosyalarınız önceden yedeklemiş olmanızdır.