• 0212 945 17 75
  • info@verikurtarmamerkezi.net

Sunucu Veri Kurtarma

Sunucu Nedir?

     Sunucu (Server) ağ üzerinde bir bilgiyi veya programı hiç durmadan farklı kullanıcılara dağıtan, sorunsuz çalışması amacıyla donanımsal olarak çok güçlü, güvenilir bilgisayar sistemleridir. Dünya üzerindeki bütün şirket ve kuruluşların bilgileri kendilerine ait veya kiraladıkları sunucular içerisinde yedeklenmektedir ve ağ üzerinde kullanıcılara dağıtılmaktadır. Bir süre sonra ise bu sunucuların depolama aygıtlarında donanımsal veya yazılımsal olarak sorunlar meydana gelir.

SUNUCU VERİ KURTARMA

Sunucular tıpkı kişisel bilgisayarlarda olduğu gibi SSD veya Hard Disklerden oluşan yapılar içerir. Sunucularda bulunan ve RAID yapılandırması ile birbirlerine bağlanan disklerden bir veya birkaçı bozulur, hata verirse sunucu çalışamaz. Olası bir sunucu diskinde veri kaybolması, yazılımsal veya fiziksel hasar görmesi sonucunda bilgi sahibi olmayan kişiler tarafından müdahale edilmesi yalnızca bozulan diskteki verilerin kaybolması değil sunucu içerisindeki bütün depolama aygıtlarının bozulması gibi çok daha büyük sorunlar çıkartabilmektedir.

Sunucuların depolama aygıtlarında sorun çıktığı zaman ilk yapılması gereken sunucuyu kapatmak, arıza yaşanan veya veri kaybı bulunan disk sistemden çıkartılmalıdır. Sunucularda RAID yapılandırması adı verilen bu karmaşık sistemde diskler birbirine bağlı olduğundan bir diskin bozulması diğer diskleri de etkileyebilir ve sunucuda bulunan bütün verilerin kaybolmasına yol açabilir. Veri Kurtarma Merkezleri ise bu aşamada devreye girmektedir. Sunucuda bulunan hatalı veya veri kaybı yaşanan disk alınır ve “Clean Room” adı verilen odalarda uzman kişiler tarafından lisanslı veri kurtarma programları kullanılarak silinen veya kaybolan veriler kurtarılır, kullanıcı tarafından verilen bir diğer diske aktarılır.

 

SUNUCULARDA VERİ KAYBININ NEDENLERİ

-Bozulmuş RAID yapılandırması

-Başarısız yüklemeler

-Hasar görmüş, bozulmuş depolama cihazları

-Sunucunun formatlanması

-Yangın/Sel hasarları

-Virüs bulaşması

-Sürekli değişken voltaj

-RAID sistemi değişikliği

-Birbirleriyle uyumlu olmayan depolama cihazları kullanımı