• 0212 945 17 75
  • info@verikurtarmamerkezi.net

SSD’lerin Ömrünü Uzatmanız İçin 6 İpucu

Ağu 23, 2021 Genel

 

SSD’lerin Ömrünü Uzatmanız İçin 6 İpucu

 

1 – Windows’da disk belleği dosyalarını düzenleyin

Windows’daki sanal bellekler, swap özelliği nedeniyle SSD diski kendi uzantısı gibi görür ve diskin yoğun bir şekilde okuma yazma işlemi yapmasına sebep olabilir, bu da SSD diskin performansında ve ömründe önemli bir önem taşır. Bu madde ile alakalı yapabileceğiniz tek şey harici bir sabit diskiniz varsa swap sayfa dosyasını SSD diskten harici diske taşımak olacaktır.

 

2 – Windows sistemindeki hazırda beklet modunu kapatın

Hazırda beklet komutu diskler üzerinde büyük miktarda yazma kapasitesi kullanmaktadır, bu nedenle bu modu kapatmak SSD diskinizin hızını ve ömrünü arttırmaktadır.

 

3 – SSD diskinizde birleştirme komutunu çalıştırmayın

SSD diskler dosyaları bloklar halinde kaydeder ve veriler dağınık olsun ya da olmasın, sürücünün bir noktasındaki blokları ve verileri iceleyebilir. Bu nedenle SSD disklerde birleştirme işlemine gerek duyulmadığından bu komut kapatıldığında SSD üzerindeki işlemler azalacaktır. Buna bağlı olarak ise SSD diskin hızı ve ömrü artacaktır.

 

4 – SSD diskinizin kapasitesini tam doldurmayın

SSD diskler depolama alanları tam kapasiteye ulaştıkları zaman yavaşlarlar. Disk tam kapasiteye ulaştığında dosyaları bulması ve taşıması çok zorlaşır. Bu nedenle SSD diskinizde yeterli okuma-yazma hızına sahip olmak için diskinizin en az %25’lik bir bölümünün boş olması gerekmektedir.

 

5 – Swap alanını yoğun kullanmaktan kaçının

Linux işletim sistemlerinde, /etc/sysctl.conf dosyasına parametre eklemeyi deneyerek siz de swap kullanımını azaltabilir veya swap dosyasını farklı bir depolama aygıtına taşıyabilirsiniz.

 

6 – SSD diskinize gelen elektriğe dikkat edin

SSD diskinize gelen elektrik akımını kontrol etmek çok önemlidir. SSD diske gelen fazla, az veya düzensiz akımlar diskin bozulmasına hatta yanmasına sebep olabilir. Bunun yanında SSD diskinizin statik elektriğe maruz kalmasını engelleyerek diskinizin ömrünü uzatabilirsiniz.

ile admin