• 0212 945 17 75
  • info@verikurtarmamerkezi.net

Silinen Excel Dosyalarını Kurtarma

Ağu 23, 2021 Genel

 

Silinen Excel Dosyalarını Kurtarma

Bilgisayarlarda excel dosyanızda işinizi yaparken yanlış bir tuşa basmanız, elektrik kesintisi ile bilgisayarın kapanması ya da bilgisayara virüs girmesi gibi etkenlerle excel dosyanız silinebilir. Bu tür durumlarda excel dosyanız için kurtarma işlemi gerekebilir. Bu durumda silinmiş excel dosyanız için yapılması gerekenleri makalemizde açıklayacağız.

Yapacağınız bir takım düzenlemeler ile bu tür sorunların önüne geçebilmek mümkün. Excel dosyasının kurtarımı konusunda bir takım uygulamalar vardır. Sizin bir hatanız sonucu veya teknik bir hata sonucu excel de çalıştığınız kritik bir dosyayı kaybettiyseniz aşağıda anlatacaklarımızla excel belgenizi kurtarabilirsiniz.

Excel dosyanızı kaybettiyseniz öncelikle yapmamanız gereken şeyler var mesela kaybettiğiniz gibi bilgisayarınızda yapabildiğiniz kadar az işlem yapmaya çalışın, böylece dosya sistemi kullanımı askıya alırsınız. Bunu yapmanızın nedeni silinmiş excel dosyanızın üstüne farklı bir veri yazılmamasının gerekmesidir eğer silinmiş excel dosyanızın üstüne veri yazılırsa kurtarma işlemi imkânsız olur üstüne veri yazılan veriler bir daha geri getirilemez. Bir başka bir şey söylememiz gerekirse Office tarafından kaydedilmiş dosyalar otomatik kaydetme özelliği ile çalışmaktadır. Bu sayede yaptığınız her değişiklik düzenli olarak siz çalışmanızı yapmaya devam ederken kaydedilir. Bu özellik sayesinde excel dosyalarınızın kurtulma olasılığı fazladır. Silinmiş olan excel dosyalarınız eğer kayıt altına girmediyse belki geri dönüşüm kutusunda bulabilme ihtimaliniz olabilir, denenebilir. Silinen dosyalarınızı hiçbir yerde bulamıyorsanız o zaman tek yapabileceğiniz şey bir veri kurtarma programı kullanmak olacaktır. Excel veri kurtarma yazılımını size önerebiliriz. Excel dosyalarını kurtarmanın birden fazla yolu da olsa aralarında en güvenilir yol bu olacaktır. Silinmiş olan excel dosyanızı kurtarmak istiyorsanız öncelikle bilgisayarın kullanımını durdurup. Herhangi bir işlem yapmadan bizi yani Veri Kurtarma Merkezi’ne ulaşabilirsiniz. Sizi en doğru şekilde yönlendirip yardımcı olmaya çalışırız.

 

Excel Dosyası Nasıl Kurtarılır?

Her dosya da olduğu gibi excel dosyaları da kaydolurken kendine has bir başlangıç ve bitiş kodu ile yazılır. Kurtarma işlemi yapılırken sektörler detaylı bir biçimde incelenerek bu benzeriz kod ile başlayıp biten tüm sektörler bulunur ve excel dosyalarına ulaşılmaya çalışılır. Ama son giren kullanıcılar için bu işlemi yapmak mümkün değildir. Bu yüzden internette buldukları programlara yönelirler ya da teknik destek alırlar. Ama doğru olan şey profesyonel destek almaktır çünkü internette bulunan yazılımların kurtarma garantisi olmamasıyla rağmen kurtarılacak dosyaların tümden gitmesine de sebebiyet verebilir.

Ama yanlış anlamayın veri kurtarma yazılımlarının elbette kayıp dosyaları bulabilme şansı vardır. İş yerinize ait belgeleri, kendi çalışma alanınızı kurtarmak için güvenilir veri kurtarma yazılımları kullanabilirsiniz. Yeterli bilgi seviyeniz yoksa eğer excel dosyalarınızın kaybolmaması için bilgisayarınızı daha fazla kullanmayın, üstüne veri yazılmasın ve güvenceye aldıktan sonra profesyonel bir ekipten destek alın. Excel dosyalarınız bilgisayardan silinmiş olsa dahi profesyonel bir ekibin hala o dosyaları kurtarma şansı var.

 

ile admin