• 0212 945 17 75
  • info@verikurtarmamerkezi.net

Mac Kullanıcıları İçin Veri Kurtarma Yöntemleri

Ağu 23, 2021 Genel

 

Mac Kullanıcıları İçin Veri Kurtarma Yöntemleri

Gelişen günümüz teknolojilerinde kullanımı kolay ve optimize bir şekilde çalışan işletim sistemi, şık tasarımı ve özgün olmasıyla Apple marka bilgisayarlar çokça tercih edilmeye başladı. Ama işletim sistemi veya bilgisayar ne kadar iyi olursa olsun bazı kötü senaryolarda Apple bilgisayarlarda da veri kayıpları yaşanabilir. Bu blog yazımızda ise Mac kullanıcılarını düşünerek onlar için bulunmuş olan veri kurtarma yöntemlerine değindik. Eğer bu yöntemler ile verilerinizi kurtarmayı başaramıyorsanız profesyonel firmalar tarafından bir destek almanız gerekir.

 

Siber Saldırılar

Bilgisayarınızın veya telefonunuzun markası her ne olursa olsun dışarıdan yapılabilen siber saldırılar sonucunda veri kayıpları yaşayabilirsiniz. Kötü amaçlı dosyalar ve uygulamalar internet veya dosya yoluyla bilgisayarınıza yerleşir ve önemli verilerinize erişmenizi engeller. Bu tür yazılımların bilgisayarınıza erişmesini engellemeniz için uymanız gereken bazı kurallar vardır. Bunlar arasında en dikkatli olmanız gereken ise bilinmeyen kaynaklardan gelen e-posta ve dosyaları indirmemenizdir. Bu gibi verilere ulaşamama durumlarından korunmak için verilecek en önemli ise tavsiye verilerinizi bir bulut sisteminde yedeklemenizdir. Böylece verileriniz kaybolsa bile dilediğiniz zaman tekrar yükleyebilirsiniz.

 

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hasarlı veya sıvı temasına maruz kalmış bilgisayarlarda yapmamanız gereken en büyük yanlış eğer uzman değilseniz bilgisayarın ve disklerin içini açmak olacaktır. Sıvı ile temas etmiş bir bilgisayara saç kurutma makinesi gibi araçların ilettiği sıcaklık ise çok daha büyük sorunlar ve veri kayıplarına yol açmaktadır. Bu nedenle kişisel veya şirket verilerinizin başına bu gibi durumlarda ilk yapmanız gereken bizler gibi uzman firmalardan destek talep etmek olmalıdır.

Bir diğer dikkat etmeniz gereken nokta ise lisanssız ve güvenilir olmayan veri kurtarma programlarıdır. Kullanıcıların bilinçsiz bir şekilde yüklediği programlar veya işlerinde uzman olmayan şirketler tarafından yapılan yanlış müdahaleler verilerinizin tamamen kaybolmasına yol açabilmektedir. Ancak içiniz rahat olsun, zarar ne kadar ciddi olursa olsun uzman firmamıza ulaşarak verilerinizi güvenilir bir şekilde kurtarabilirsiniz.

 

Veri Kurtarma Yöntemleri

Öncelikle yapmanız gereken ilk madde eğer verilerinizi kendiniz sildiyseniz bilgisayarınızda bulunan çöp kutusuna bakmaktır. Eğer çöp kutunuzda da verilerinizi bulamadıysanız bir diğer yapmanız gereken dosyalarınızı bulut sisteminde aramak olmalıdır. Hiçbir yerde bulamadığınız verilerinizi kurtarmanız için bir diğer yapabileceğiniz yöntem ise “EaseUS Data Recovery Wizard” programını kullanmak olmalıdır.

Adını sıkça duyduğumuz EaseUS Data Recovery Wizard programı 10 yılı aşan deneyimi, detaylı dosya arama yeteneği ve tüm macOS sürümleriyle uyumlu olması gibi özellikleri ile Mac bilgisayarlarda en çok kullanılan programlar arasındadır. Ancak veri kurtarma programları ne kadar başarılı olursa olsun veri kurtarma hakkında bir bilginiz yoksa veri kurtarma programlarını kullanmanızı öneremeyiz. Bu gibi durumlarda yapmanız gereken tek şey işlerinde başarılı olan uzman veri kurtarma firmalarına ulaşmanız olacaktır.

ile admin