• 0212 945 17 75
  • info@verikurtarmamerkezi.net

Harici Disk Nedir?

Ağu 23, 2021 Genel

 

Harici Disk Nedir?

Harici diskler günümüzde neredeyse bilgisayar kullanan herkesin kullandığı bir teknolojidir. Bilgisayarınızın kasasının arkasında bulunan usb bölmesine takılıp veya kablosuz bağlantılar sayesinde kullanımı yapılan taşınabilir depolama birimleridir. Kullanılma nedenleri bilgisayarınızdaki verileri yedeklemek, depolamak, kaydetmek gibi birçok kullanım alanları mevcuttur. Harici diskler kullanıcının bilgisayarındaki disk alanları dolduğunda fazladan disk alanı kazanılmak için kullanılabilir.

Harici disklerin kullanıcılar tarafından sıkça tercih edilip depolama birimi olarak kullanılmasının nedenleri, disklerin yüksek kapasiteli olması ve verileri olabildiğince hızlı bir biçimde aktarabilmesidir. Saniyede 12 ile 480 MB’lık veri dolaşımı sağlayan yeni nesil harici disklerin büyük bir fazlalığı USB 3.0 bağlantısı kullanır. Harici diskler için USB 4.0 teknolojisi de kullanıma hazırlanmıştır ancak çoğu laptop ve bilgisayar henüz USB 3.0 teknolojisiyle bile tanışmadığı için bunun gibi bir teknolojiye geçiş günümüzde mümkün değildir. Peki, bilgisayar kullanıcıları neden harddisk tercih ediyor unları size maddeler halinde açıklayalım.

  • Birçok tasarımcı, grafiker, ses ve video uzmanları harici diskleri sıklıkla kullanır. Bu tür kullanıcıların çalışmaları yüksek kaliteli olmasını gerektirdiğinden ötürü yüksek veri alanına ihtiyaç duyarlar ve verilerini arşivlemek için ihtiyaç duyarlar. Bunların dışında harici disklerin kullanımı sayesinde bu tür kullanıcıların dosyaları kolaylıkla yedeklenebilir.
  • Kullandığımız bilgisayarların her zaman veri kaybetme riski vardır. Bu nedenle harici disk bu tür sorunların çözülmesi için biçilmiş kaftan. Verilerin herhangi bir güce bağlı olmadan ve erişim gösterilmeyecek cihazlara da bağlanması gerekir. Harici disklerin bunlar da olduğu gibi avantajlara sahip olduğu için birçok kişi tarafından kendi kişisel verilerinin yedeklenip güvende olmasını istediklerinden dolayı tercih edilir
  • Kullandığımız standart harddiskler ile kıyaslayınca hem çok hafiftirler hem de istediğiniz yere kolaylıkla taşıyabilirsiniz. Yeni nesil harici harddisklerin üzerinde artık güvenlik için parmak izi okuyucusu da bulunuyor. Bunlar sayesinde verilerinizi yanınızda kolaylıkla ve güvenle taşıyabilirsiniz.

 

Harici Disk’i Şifreleme

Harici diskinizin başına bir şey gelmesi durumlarında kaybolması, ele geçirilmesi vb. durumlarda verilerinizin güvenliğini yeterince sağlar. Eğer verilerinizi sürekli gizli ve güvenli bir şekilde kalmasını istiyorsanız harici harddiskinizi fiziksel alınan önlemler dışında farklı önlemler de almanız mümkündür

  1. Harici Hard Diskinizin Fiziksel Güvenlik Sistemi: Günümüzde ileri seviye gelişmiş harici hard diskler parmak izi vb. koruma sistemlerini kullanıyor. Bu tür güvenlik sistemleri sayesinde diskinizin ele geçirilse bile sizin parmak iziniz olmadan kullanılamıyor. Tabi bu tür harici disklerin fiyatı da diğerlerine kıyasla çok daha pahalı olduğunu belirtmemiz lazım.
  2. Harici Diskin Güvenlik Yazılımı: Bazı harici disk firmaları diskinizi korumak için diske fiziksel bir önlem koymuyor olsa bile diskinizi kilitlemenize olanak sağlayan yazılımları size sunuyor. Harici diskinizin üretici firmasının sitesini ziyaret ederek bu tür yazılımları desteklemeyip desteklediğini öğrenebilirsiniz.
  3. Rohos Mini Drive Kullanımı: Rohos mini drive kullanarak harici diskinizin bir bölümünü ayırıp, ayırdığınız alanı şifreli hale getirebilirsiniz.

ile admin