• 0212 945 17 75
  • info@verikurtarmamerkezi.net

Bozulan Harici Diskten Veri Kurtarma

Ağu 23, 2021 Genel

 

Bozulan Harici Diskten Veri Kurtarma

Günümüzde bütün insanlar verilerini dijital ortamlarda saklamaktadır. Bu yöntemlerden birisi olan Hard Diskler fotoğraf ve video gibi çeşitli verilerimizi, şirketlerin önem arz eden verilerini hatta kripto paraları bile depolayabilmektedir. Hard Diskler motor, disk gibi mekanik parçalardan oluştuğu için çeşitli hatalar yüzünden hata verebilir. Bazen Hard Diskler hiç açılmayarak, bazen sesli uyarı vererek, bazen de verilere erişilemeyerek bozulduğunu bizlere belli eder.

Bir diğer bozulma sebepleri ise sel, yangın, deprem, yıldırım çarpması, düzensiz elektrik akımı, sıvı teması veya yere düşürme hiç durmadan sürekli çalışması, aşırı sıcak veya soğuk ortamlarda çalıştırılması gibi etkenlerine bağlı olarak içeriğindeki diskler, motorlar veya kartlar fiziksel ve yazılımsal hasar görmektedir. Bu gibi durumlarda yapmanız gereken tek şey profesyonel veri kurtarma merkezlerine ulaşmaktır.

 

Harici Hard Diskin Bozulması

Günümüzde kullandığımız verilerin fazlalığına bağlı olarak ihtiyaç duyduğumuz depolama birimlerinin sayısı da artmaktadır. Taşınabilir harici diskler ise bunlardan birisidir. Taşınabilir harici diskler standart hard diskler gibi bilgisayarın içine değil, bilgisayar dışarısından USB bağlantı noktası ile bilgisayara bağlanırlar. Taşınabilir hard diskler de standart hard diskler gibi birçok sebepten hasar görebilir ve veri kaybı yaşatabilir. Bu sorunların en sık yaşananı darbe alması, düşürülmesi, sıvı teması, sıcak veya soğuk ortam veya USB portlarının bozulmasından kaynaklanmaktadır.

Eğer harici bir hard disk kullanıyorsanız başınıza veri kaybı veya çalışmama gibi sorunlar geldiğinde yapmanız ve yapmamanız gereken şeyleri bilmeniz gerekmektedir. Eğer harici hard diskiniz yüksek veya sürekli değişken voltaja maruz kalırsa diskinizde bulunan plakalar, motorlar, hatta kartlar bile yanabilir ve disk kullanılamaz hale gelir. Diskiniz ne kadar korunaklı olursa olsun disk içerisinde bulunan okuyucu kafalar ile plakalar arası mesafeler mikron düzeyde olduğu için en ufak titreşimlerde bile okuyucu kafa plakaları çizer ve plaka yüzeyindeki veriler erişilemez hale gelir.

Bu gibi durumlarda sorunların öncelikle profesyonel kişiler tarafından analiz edilmesi gerekmektedir. Bizler gibi profesyonel firmalar işlerinde uzman kişiler ile çalışmaktadır. “Clean Room” adı verilen odalarda disklerin içerileri açılarak sorunlar tespit edilir ve gerekliyse arızalı parçalar değiştirilir, eğer sorun donanımsal değil yazılımsal ise veriler lisanslı programlar kullanılarak güvenli bir şekilde kurtarılır ve bir başka yedek diske aktarılır.

 

Harici Hard Disk Arızaları Nasıl Anlaşılır?

Harici Hard Diskinizin bozulduğunu veya bozulacağını bu maddeler sayesinde anlayabilirsiniz.

– Diskin aşırı ısınması

– Diskten gelen uyarı sesleri

– Diskten gelen sürtme sesleri

– Diskin bilgisayar tarafından görünmemesi

– Diskin Yüksek sesli çalışması

– Disk içerisinde oluşan veri kayıpları gibi sorunlardır.

Eğer sizin diskinizde de bu gibi sorunlar bulunuyorsa ilk olarak kendiniz müdahale etmekten kaçınmalı ve uzman kişiler bulunan veri kurtarma merkezlerine hatalı diskinizi teslim etmeniz gerekir.

ile admin