• 0212 945 17 75
  • info@verikurtarmamerkezi.net

Bad Sector Nedir?

Ağu 23, 2021 Genel

 

Bad Sector Nedir?

Hard disk üzerindeki sektörler yoluyla bilgilerinizi ve verilerinizi hafızalarında tutarlar. Bu sektörlerin bazı durumlarda hasar görmesi veya bozulması durumuna bad sector denir. Diskinizde böyle bire hataya rastlarsanız birimin zarar gören kısmında kalıcı olarak kullanılmaz hale gelmiştir.

Bad sector hataları genel olarak donanımsal nedenlerden dolayı çıkan hatalardır ve uygulamaların yardımıyla düzeltilmesi mümkün olmaz. Disklerde bad sector hatasının oluşmasının nedenleri aşırı ısınması, fiziksel hasar ve aşırı kullanımdır eğer yazılımsal bir sorun ise low level format tekniği ile düzeltmek mümkün

 

Bad Sector Hatası Nasıl Düzeltilir?

Disklerin üretici firmaları bu tür durumlarda sorun çıkmadan diskin devre dışı kalması için, disklerin belirli kısımlarına boşluk eklemişlerdir. Bad Sector gibi bir hata meydana geldiğinde hatalı bölgeler boş yerlere dağıtılır ve böylece kullanıcı herhangi bir sorun yaşamaz hatta çoğunlukla hatanın farkında bile olmaz. İşletim sistemlerinin yapmış olduğu araçlar bu hatayı tamir edemez. Eğer diskinizin çalışmasını engelleyecek kadar büyük bir hata oluştuysa yapabileceğiniz tek şey yeni disk almak olacaktır. Hard diskinizde Bad Sector hatasını meydana gelmeden durdurmak istiyorsanız Windows işletim sisteminin “Chkdsk” komutu ile hatayı tespit edip erken müdahale de bulunabilirsiniz. Tabi disklerin üzerinde bulunan bad sector hatalarının farklı türlerinden bahsedebiliriz. Bazı bad sector’ler donanımsal oluşur bazıları ise mantıksal oluşur. Eğer diskinizin üzerindeki bad sector atası mantıksal ise Soft Bad Sector olarak isimlendirilir, bu bad sector hatasının özelliği ise hatanın çeşitli araçlardan yararlanılarak düzeltilebilir olması, düzeldikten sonra tekrar kullanılabilir hale gelmektedir. Ama diskiniz eğer donanımsal olan Hard Bad Sector olarak adlandırılan türdendir, bu çeşit hatayı düzeltmeniz imkânsızdır, Hard Bad Sector bölümleri bir disk için en tehlikeli olan bad sector bölümleridir, çünkü bu bölümde veri yazmak ve veri okumak mümkün halde değildir bu da bilgisayarınızın hızı ve performansını doğrudan etkilemektedir. Bilgisayarınızın sürücüsü üzerinde Hard Bad Sector ya da Soft Bad Sector bulunuyorsa meraklanmayın diskinizi kullanmaya devam edebilirsiniz, ama eğer diskinizin üzerinde bu hatalardan çok fazla bulunuyorsa diskinizi değiştirmeyi ihmal etmeyin ayrıca herhangi bir bad sector hatası gördükten sonra verilerinizin gelecekteki güvencesi için verileri başka bir diske veya bir bulut a kaydedin.

 

Bad Sector Hatası Nasıl Oluşur?

Uzun süreli kullanılan hard diskler de çalışma yorgunluğu ve zayıflamalar yaşanıyorsa, aşırı nemli ve tozlu ortamda kalıyorsa, özellikle yaz aylarında 50 dereceden fazla olduğunda risk artar, disk üzerinde oksitlenme ve aşınma durumlarından disk fazlasıyla zarar görür, disk çalışır haldeyken zarar görürse ve çok nadir de yaşansa üretim sırasında oluşan bir hata da neden olabilir. Bugün sıfır olarak alacağınız bir disk in içerisinde bile küçük bad sector hataları vardır, bu hatalar size kargo ile gelirken aldığı ufak hasarlardan bile oluşmuş olabilir hatta diskin yapım aşamasında bile ufak tefek bad sector hataları oluşur.

ile admin