• 0212 945 17 75
  • info@verikurtarmamerkezi.net

Açılmayan Telefondan Veri Kurtarma

Ağu 23, 2021 Genel

 

Açılmayan Telefondan Veri Kurtarma

Günümüzde teknolojinin gelişmesiyle birlikte dünyadaki neredeyse herkes telefon kullanmaktadır. Ancak bazen kullanıcılar tarafından telefonlara koyulan şifreler unutulabilir veya darbe sonucu kırılan ekran sebebiyle giriş yapamayabilirler. Bu gibi telefonların açılmadığı durumlarda telefondaki verileri kurtarmak mümkün değil gibi görünebilir. Ancak profesyonel kişiler lisanslı uygulamaları ve cihazları kullanarak açılmayan telefonlardan verileri kurtarabilirler. Fakat bu işlemler düşünüldüğü kadar basit değildir. Bu konudaki asıl sorular verileri kurtarmak mümkün mü değil, nasıl ve hangi zorluklarla kurtarabiliriz olmalıdır. Gelin şimdi öncelikle telefonlar neden açılmaz bakalım.

 

Telefonun Açılmama Nedenleri

Öncelikle telefonların bazen neden açılamadığına değinelim. Telefonlar içlerinde barındırdıkları yazılımlar veya işletim sistemlerinde oluşan bir hata veya çökme sonucu açılmayabilir. Bunların yanı sıra telefonlar donanımsal olarak ortaya çıkan sorunlar sebebiyle de açılmayabilir. Telefonun içerisindeki depolama biriminin hasar görmesi, telefona düzensiz akım gelmesi, bataryanın çalışmaması gibi nedenlerden dolayı açılmayabilirken kullanıcı hatasından dolayı oluşan ekran kırılması, anakart kırılması gibi nedenlerden dolayı da verilere ulaşılamayabilir. Bataryası çalışmayan bir telefonda güç olmadığı için içerisindeki verileri alamayız. Bunun için ya batarya değişmelidir ya da veri kurtarma merkezlerine danışılmalıdır.

Bunlarla beraber bazen telefonlarda işletim sistemi güncellemeleri yapıldığında ya da bazı sistem uygulamalarını ve servisleri yanlışlıkla durdurulduğunda akıllı telefonlar açılamayabilir, içerisindeki veriler ise erişilemez hâle gelir. Yazılımsal ve donanımsal olarak oluşan bütün telefonlarda veri kayıplarını yalnızca profesyonel firmalar kurtarabilmektedir. Bilinçsiz olarak yapılan bütün işlemler telefondaki bütün verilerinizin kalıcı olarak silinmesine sebep olmaktadır. Açılamayan cep telefonlarında en sık karşılaşılan nedenler ise şunlardır;

– Telefonun ekranının kırılması

– Telefonun formatlanması, sıfırlanması

– Kullanıcı tarafından verilerin yanlışlıkla silinmesi

– Telefonun batarya bağlantısının olmaması

– Telefonun bataryasının bitmesi veya bozulması

– Şarj cihazının veya telefonun şarj girişinin bozulması

– Yanlış güncelleme sırasında oluşabilen yazılım hataları

–  Su geçirmezlik özelliği olmayan telefonlarda sıvı teması

– Telefonun anakartının yanması veya fiziksel hasar alması

 

Açılmayan Telefondan Veri Kurtarılır Mı?

Günümüzde akıllı telefonların en dikkat çeken özelliklerinden birisi depolama cihazlarıdır. İnsanlar her türlü verilerini, fotoğraflarını veya videolarını telefonlarında saklamaktadır. Ancak kullandığımız telefonlar ne kadar son teknoloji olursa olsun marka fark etmeksizin belirli bir süre sonra veya kullanıcı hatası dolayısıyla bozulabilmektedir. Bunun sonucunda ise telefon açılmaz ve veri kaybı yaşanır.

Açılamayan akıllı telefonlar için günümüzde en sık denenen yöntemlerden birisi telefonu bilgisayara bağlayıp MTP yöntemleriyle istediğiniz verileri bilgisayara aktarmaktır. Ancak bu yöntem sadece ekranı bozuk olan ve ekran kilidi bulunmayan akıllı telefonlarda geçerlidir. Kullanıcılar açılamayan telefonlarından verilerini kendileri kurtarmak için bilinçsiz bir şekilde fiziksel müdahalede bulunduğunda veya lisanssız ve güvenilir olmayan programlar kullandıklarında genellikle yapılan yanlışlar nedeniyle veriler tamamen silinebilir. Bir diğer önemli nokta ise veri kaybı yaşandıktan sonra telefonu kullanmayı bırakmaktır.  Depolama cihazları siz kullandıkça hafızalarına yeni veriler yazar, ve erişemediğiniz verilerin üstüne yeni bilgiler yazıldığında kaybolan veriler kalıcı olarak silinir.

ile admin