• 0212 945 17 75
  • info@verikurtarmamerkezi.net

Silinen Resimleri Ve Videoları Geri Getirme

Ağu 23, 2021 Genel

 

Silinen Resimleri ve Videoları Geri Getirme

Günümüzde gelişen teknoloji ile birlikte dijital fotoğraflar hayatımızda önemli bir yer kaplamaya başladı. Ancak kullanıcılar bazen yanlışlıkla veya bilerek fotoğraflarını telefonlarından silebilmektedir. Bu durumda ise kullanıcılar fotoğraflarının veya videolarının bir daha geri getirilemeyeceğini düşünüp endişeye kapılmaktadır. Bu nedenle en çok araştırılan ve sorulan sorulardan birisi de telefonlarımızdan sildiğimiz fotoğrafları veya videoları geri getirmek mümkün mü olmuştur.

Bu soruların sorulmasına sebep olan bir diğer etken ise telefonların veya kullanılan SD kartların yanlışlıkla biçimlendirilmesi veya sıfırlanmasıdır. Neredeyse bütün telefon kullanıcılarının mustarip olduğu bu durum tekil kişileri, kişisel bilgileri bulunan kullanıcıları etkilerken, büyük firmaların ve şirketlerin yöneticilerini de etkilemektedir.

 

Android Cihazlardan Silinen Dosyaları Geri Getirme

Android işletim sistemi kullanan telefonlarda silinen veya kaybolan dosyaları geri getirmek için birden fazla seçenek bulunmaktadır. Bunların en basiti ise telefonunuzda çöp kutusu adında bir uygulama var mı kontrol etmektir. Genellikle telefonlarda silinen veriler bu klasöre gitmektedir. Ancak dosyalarınızı, fotoğraflarınızı veya videolarınızı buradan da sildiyseniz diğer adımlara bakmanız gerekmektedir.

 

1 – Bulut Sistemler

Fotoğraflarınızın herhangi bir güvenilir bulut sisteminde depolanması çok önemlidir. Bulut sistemleri yüklediğiniz her türlü veriyi kendi içlerinde barındırır ve kullanıcılar dilediği zaman erişerek geri yükleme yapabilirler. Eğer bir bulut sistemi kullanmıyorsanız bu sistemlerden bazıları şunlardır;

-Google Fotoğraflar: Google’ın kendi sahip olduğu sistemdir. Yüklenen fotoğraflar bulut sisteminde istenilen zamanda alınabilmesi için saklanmaktadır.

-Microsoft One Drive: Tıpkı Google Fotoğraflar gibi çalışsa da Microsoft One Drive her türlü veriyi saklama olanağı sunar.

-Dropbox: Microsoft One Drive ile aynı çalışma mantığına sahiptir.

 

2 – SD Kart

Android veya iOS telefonlarda veri depolamak için yeterli yer bulunamadığında kullanıcılar fotoğraf ve videolarını SD kartlara depolarlar. Telefonunuzun hafızasından silinen veya kaybolan veriler eğer SD kart kullanıyorsanız içerisinde olabilir. SD kartınızı bilgisayarınızda bulunan kart okuyucu yuvasına yerleştirerek içerisinden dosyalarınızı alabilirsiniz.

 

iOS Cihazlardan Silinen Dosyaları Geri Getirme

1 – Yazılım Olmadan

iOS Telefonlarda bulunan çöp kutusundan sildiğimiz dosyalarımızı programlar kullanmadan da geri getirmek mümkün. Aşağıdaki adımları uygulayarak siz de iOS telefonunuzdan sildiğiniz fotoğraf ve videolarınızı geri getirebilirsiniz.

-iPhone telefonunuzda bulunan “Fotoğraflar” uygulamasını açın.

-Ekranı aşağıya kaydırın ve “Son Silinenler” i seçin.

-Kurtarmak istediğiniz fotoğrafınızı veya videonuzu bulun.

-Dosyayı seçin ve telefonunuzun hafızasına geri getirmek için “Kurtar” seçeneğine tıklayın.

 

2 – Görüntü Kurtarma Aracı Kullanarak

Eğer iPhone telefonunuzdan sildiğiniz dosyaları bir önceki adımları uygulayarak kurtaramadıysanız bir görüntü kurtarma uygulaması kullanmanız gerekmektedir. Ancak kurtarma programları doğru seçilmeli, her uygulama yüklenmemeli ve bilinçsiz müdahale yapılmamalıdır. Bilinçsiz veya güvenilir olmayan uygulamalar kullanmak verilerin kalıcı olarak silinmesi hatta telefonun bozulmasına bile yol açabilir.

 

3 – iPhone Yedeklemesi Kullanarak

-Telefon ayarlarından ilk olarak “Genel” sayfasını, ardından “Sıfırla” sayfasını açın.

-“Tüm İçeriği” ve daha sonra “Ayarları Sil” öğesini seçin, ardından “iPhone’u Sil” e tıklayın ve sıfırlamayı onaylayın.

-Kurulum ekranına geldiğinizde “iCloud Yedeğinden Geri Yükle” butonunu seçin.

 

4 – iTunes Yedeklemesi Kullanarak

-iPhone telefonunuzu bilgisayarınıza bağlayın ve iTunes uygulamasını açın.

-Cihazınız göründüğünde seçim yapın.

-“Yedekten Geri Yükle” seçeneğini seçin.

-Silinen dosyalarınızın bulunduğu yedeklemeyi  seçin.

-“Geri Yükle” butonuna tıklayın.

ile admin