• 0212 945 17 75
  • info@verikurtarmamerkezi.net

Harddisk Veri Kurtarma

HARD DİSK VERİ KURTARMA NASIL YAPILIR?

     Hard Disk bilgisayarlarda bulunan aygıtlar arasında en önemli parçalardan birisidir. Bir diğer adı Sabit Disk olan bu aygıtlar içerisine aktarılan verileri depolar ve kullanıcının uzun süre boyunca verilerine erişebilmesini sağlar. Fiziksel ya da yazılımsal olarak hasar gören Hard Disklerden veri kurtarmak en zorlu süreçtir. Fiziksel hasar alan Hard Disklerden verilerinizi kurtarmanız için tek yapmanız gereken diskinizi uzman kişilere teslim etmektir. Veri Kurtarma işlemlerinin zorluğu veri kaybının nedenine, disk boyutuna ve kapasitesine göre değişmektedir.

     Bozuk Hard Disklerden veri kurtarılırken öncelikle disk analiz edilir, kullanıcıya sorunlar anlatılır ve daha sonra ücret konuşulur. Müşterinin veri kurtarılmasını kabul ettiği zaman süreç başlar ve hasar gören Hard Disklerin “Clean Room” adı verilen odalarda uzman ekipler tarafından lisanslı, güvenilir programlar kullanılarak veri kurtarma işlemi yapılır. Fiziksel hasar görmüş diskler ise yine uzman kişiler tarafından ücretleri belirlenerek parça değişimleri yapılır. Kurtarılan veriler müşterinin temin ettiği bir başka diske aktarılır ve teslim edilir.

HARD DİSKTEN VERİ KURTARILIRKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİ? Hard Diskleri fiziksel veya yazılımsal hasar gören kullanıcılar ilk olarak diski kullanmayı bırakmalı, içerisine veri yazmaya çalışmamalı ve elektrik bağlantısını keserek bilgisayardan çıkartmalıdır. Yazılımsal hasar gören Hard Disklerdeki verilerin kurtarılmasını asıl zorlaştıran sebep ise güvenilir olmayan, lisanssız veri kurtarma programları kullanmaktır. Bu tür güvenilir olmayan programlar verilerinizin bir kısmını nadiren geri getirebilse de verilerinizin çalınma riski veya dosyalarınızın tamamen kaybolma riski çok fazladır. Lisanssız kullanılan programlar, deneyimsiz veri kurtarma merkezleri gibi etkenler de verilerinizin kalıcı olarak kaybedilmesi ile sonuçlanabilir. Hard Disklerde veri kaybına sebep olan bir diğer etmen ise diskin fiziksel hasar almasıdır. Yere düşürme, sıvı teması, ani voltaj değişimi gibi etkenler yüzünden diskinizdeki hareketli parçalar kırılabilir veya yanabilir. Bu gibi olaylarda yapılmaması gereken en önemli şey diskin kullanıcı veya profesyonel olmayan kişiler tarafından içerisinin açılmasıdır.

HARD DİSKTEN SİLİNEN DOSYALARIN TAMAMI KURTARILIR MI?
Kullanıcılar yazılımsal hasar gören disklerindeki verilerini lisanslı programlar kullanarak geri getirebilir, ancak yapılacak yanlış bir hareket verilerin tamamının silinmesine hatta diskin bozulmasına bile yol açabilir. Fiziksel hasar gören Hard Disklerde ise kullancıların yapacağı işlemler yoktur. Uzman kişiler ve lisanslı programlar kullanılarak verilerin çok büyük bir kısmı kurtarılabilir.